SHOP TILL YOU DROP
Bacon and Fozziemum invited all to a new edition of shop around the world… shopping is my mom’s middle name so we are in, of course…
First, Brother, they refused to re-pack the stuff in the sizes you predefined. That’s SCAM-PAW-LOUSE! Butt anyway, let’s see what we have in our shopping cart:
Price of cable services for one month – what do you get for that price?
we have none, because the cables aren’t long enough to reach the boondocks, so we have to use SAT-TV.
A longer while ago we had a tv pirate provider who offered  nearly all things what went ever through the airwaves. From shopping channels of Absurdistan  to the News of  Franz Joseph Land we received everything. Sadly the pirate provider guy disappeared and the light went down at all his clients … hope you made it to Libertailia and if not I hope you have cable tv in your cell, buddy. Butt just between us, to place your  special offer in receiver boxes of an electronic chain was not really clever… butt you had  balls. Respect!
 shop256
 That’s the offer I found at the site of our internet provider, butt I have no clue what you really will get for your 37.99 = $$51.64
A 12 ounce box (360 grams) of Cornflakes
we only have other sizes of packages, but corn flakes you can buy everywhere to a moderate price. They always look boring and the boxes haven’t a special design or special flavours  on Howl-o-Ween or Christmas. Therefore THANKS AGAIN BACON for the yummy  cornflakes you sent to my staff!
shop251
220 gram (7.07 oz) = 1.59 euros – $$2.16
A 15 ounce package (432 grams) of Oreos or other cream filled cookies.
things what are not “made in grande nation” are expensive here. if you want to march to a different drummer, you have to pay a higher price. Some discounters offer “faked” Oreo’s what are simply inedible, so we buy it only rarely. Otherwise my mom dislikes the kid of their commercials what’s completely talent-free and annoying.
shop253
Oreo’s 176 gram (5.66 oz) = 2.03 $$ 2.76
A 7 ounce bag (225 grams) of Lay’s potato chips.
we have no lay’s so I picked another brand:
shop252
Chips 200 gram (6.43 oz) = 1.09 euros $$ 1.48
1 pound of real butter.
Butter always has 250 grams here. You can buy it salted or without salt. Once my mom bought a piece of salted butter and made a cheesecake. Her cheesecakes are anyway biologigal weapons but this one was totally over the top. The competition they hade, eat a piece without puking, ended in a draw…
shop255
250 gram (0.55lbs) = 1.51 euros  $$ 2.05
A 6 ounce can of peanuts
Peanuts  you can buy it in many variations. Butt it’s better to pick better brands, sometimes the bargain-nuts look a little nuts…
shop254
175 gram (5.63oz) = 1.72 euros $$ 2.33
 Are you a gourmand gourmet? Than you can buy this one:
 shop254-1
They are HEART HEALTHY, that means if you get a heart attack when you see the price you only need one of this nuts. Cool huh? You can’t get peanuts not always for peanuts… and you must be totally nuts if you pay 11.10 euros – $$15.09 for 340 gram  (10.93 oz) of nuts.
HAVE A SUPER SHOPPING WEDNESDAY ALL

 

Advertisements

About easyweimaraner

Weimaraner /Braque de Weimar, born in 2009, male & fabulous From: Britanny / France Likes: Plushtoy-Shredding, Spikebones,long distance Walks, everyday a Gift, Chicken, Shoes, Underwear, my squeekie Pig & my whole Life Dislikes: Water, Cats, Beaf, Cats, cleaning my Ears, Cats, the Vet, Cats, Snow & CATS! Profession: Student of psychological War-technics & Terrorism, after my Masterdegree i become to rule the world or maybe to be the owner of toys r us. actually i'm not sure... Status: Single Pets: Hell, NO! i prefer a petfree home. but owner of two slaves for my comfy Misc.: Greencardowner for Masterbed, Master of Beggin, Prince of Thiefs We decided to leave Easy's datas as they were... although we lost him in november 2016, he is still with us.... and his little brothers Phenny and Nelly promised to write on not as Easy the weim, but as easy Weimaraner... About us: Mr. Phoenix, born 9/9/2016 a virgo and always clever&smart...Neilson, born 7/28/2017 a leo who thinks he is clever&smart...

73 responses »

  1. OwyheeStar says:

    One nut is enough syndrome. I learn something new every day…..

  2. DailyMusings says:

    peanuts for that price? CRAZY. They are the least expensive here- that is more like the price for Macadamia nuts.Our internet is $29.95 but they charge with phone $29.95 and TV $75.00 or it would cost even more.

  3. WOW…….interesting comparisons with HERE…..my Dad is a Planters-Nuts-o-Holic so we’d be in the poor house if we had to pay the price you do for those….!!!

    Hugs, Sammy

    • Butt on the other hand a can of that nuts would make a great birthday present :o) Or a christmas gift :o) “what will you have for christmas dinner?” …” mmmm well… a can of planters nuts….” bawhahhahaha

  4. fozziemum says:

    Crikey Easy I still think we all need to move to Cheapvania…..we have 250gram or 500gram butter and I always buy unsalted for cooking…our 500 gram cost $4.00 Aussie dollars which seem to be worth gold bwahahaha we have Nobby’s nuts and the ad on tv used to tell you to nibble Nobby’s nuts….a very rude gesture down here bwahahaha..we may get cable one day when we don’t have to pay crazy prices for the pooman to visit …we have planters nuts too mind you ..always they are in hotel rooms as the HAUTE CUISINE of weary hungry and cashed up hotel guest 🙂 great post my friend and thankyou for joining Bacon and I 🙂 hugs Fozziemum xx

  5. merbear74 says:

    Those are some mighty expensive nuts…. :o)

  6. crimsonowl63 says:

    Other than the outrageously priced nuts, the rest of the prices seem lower than here in Ohio, but I could be wrong. My husband does the shopping now most of the time. I am looking forward to seeing more prices from around the world.

  7. PigLove says:

    Did you hear that sound? That was this little piggy hitting the floor with a thud – $15 for a can of nuts?! OMP (oh my pig). That’s highway robbery! And to know that between me and daddy, we almost ate an entire can ourselves…. WOW. I ❤ these price comparisons brother. Thanks for participating!! XOXO – Bacon

    • Bacon that’s one the the bestest bloghops, it’s interesting to see the different prices for the same things!
      We should elect a shopping queen of king at the end of the year who has the priciest item ever :o) The nuts of Mr. Planter could have a chance, huh?

  8. cecilia07 says:

    Mom’s eyes glazed over when she saw O R E O….now she wants a package and a tall glass of cold milk for dunking
    Hugs madi your bfff

  9. Frankie and Ernie says:

    We had to give up on the Shopping thingy fur THIS month beclaws of my EYE BALL Scare..
    Our intermutts cost $52.00 a month… and it is pretty FAST..
    FAKE oreos… THAT is an abomination!!!!!!

  10. Wow….we can’t believe the price of the Planters nuts! Even macadamia nuts aren’t that expensive!!!!

    The Florida Furkids

  11. That’s a pretty nutty price for those nuts!

  12. Kyla says:

    Nobody gets Lay’d in the grande nation?

  13. Two French Bulldogs says:

    Crazy how the prices vary so much. Mom yells at our Cox cable bill every month
    Lily & Edward

  14. Will and Eko says:

    Unless those nuts come with diamonds, not sure where they got the price.

  15. Mental Mama says:

    I hate grocery shopping. I keep hearing commercials for home delivery services, but I can’t even imagine how much more expensive that would be. Guess I’ll keep getting off my butt every weekend and going myself.

    • I’m also not a real fan of grocery shopping, specially before holidays it totally sucks. And during summer break, the noise level is the same like a starting jumbo-jet :o(

  16. oh my gosh – we had better send you some peanuts – that is a crazy price for them.

  17. Brian says:

    You would have to be a little nutty to pay that price Easy!

  18. Emmadog says:

    All good info, but what about the important stuff…the cost of good dog biscuits???

  19. rottwlrmom says:

    Easy, We have Trader Joe’s here…which is a German family owned chain that is pretty much nationwide now. I wouldn’t shop there for years because it said “gourmet” and I was certain I could not afford it. Imagine my shock when someone told me it was MUCH cheaper! Cheeses are often $4 a pound cheaper at Tjs! The private label a lot and you can get good nuts cheap and there Joe Os… taste like the real deal!!!

  20. Mostly those are pretty good prices! We didn’t know you were in the boondocks!

    Your Pals,

    Murphy & Stanley

  21. Nylabluesmum says:

    Dat waz bery interstin n enetertainin Easy…Mum sayz sumtimez da pricez of da Heart healthee food here makez her feel like an attack iz coming on….she sayz she almost fainted (n she iz NOTT a fainter) over da price of cashewz what she lubz…
    N she said da Purrice of da Baby Belle cheeze n Laughin Cow cheeze waz anyfing BUTT funny 😉
    Lub yer furend Nylablue x0x0x0

    • that’s true… and in their commercials they promise that cheese makes good mood…. think our good mood is one the run when we see the price for ba-ba-ba-ba babybelle :o)

  22. dezizworld says:

    Pawsum posty. Sowwy meez missed duin’ it tu. 🙂

    Luv ya’

    Dezi

  23. Coccolino says:

    How interesting! Some of those items cost way more and some a lot less than here! I love the comparison.

  24. And we thought nuts were expensive in Missouri, USA! We like those cashews!

  25. OMG, sparerib flavored potato chips sound yummy!

  26. Darn it. I missed this shopping day.

    But here’s a funny for you…speaking of NUTS.

    The peeps went to see a movie the other night called Chef. This guy was driving a food truck all night and into the early hours of the morning in VERY HOT AND HUMID weather. He reached for a box of cornstarch and poured it down his pants. The other guy – a chef – did the same thing. To dry off their sweaty NUTS.

    When the chef’s young son asked what they were doing, the chef said, “Here, pour this cornstarch down your pants. It’ll help you cool off. Then, you can dip your nuts in oil, deep fry them and make HUSHPUPPIES!”

    If you don’t know what hushpuppies are, read this: https://en.wikipedia.org/wiki/Hushpuppy

    Always good for a laugh, Stu

  27. Sage says:

    We do the satellite thingee too and it’s pricey at $96–but there’s lots of C..R..A..P you have to pay for in order to watch the few stations that are fit to watch. And we hate cable. So there you are for that one.

    I buy my peanuts from Trader Joe’s and have no idea what I pay for them–certainly not that much. 🙂

  28. Thanks for the shopping adventure. I was paying 100 for my cable then gave them the ax and now have it for 40

  29. Papoe says:

    We never see those brands in our country!

  30. $15.00 for pee-sized nuts?!? Are they nuts?!? Who would pay that? How much a big-nuts…or dough-nuts…more because they are not pee-sized? That is an outrage. But oh…I am thinking…but it is impolite to say so I shall just keep it locked in this terrier brain for now. BOL Have a great weekend, my pal.
    Oz

  31. Oh I got nutty confused reading about nuts… anyway I had no idea that you can get a cocktail peanuts… I must look for them… you know for a special occasion…
    btw, do you know why they are different? or is it just the price which is “special”

  32. Sasha says:

    Mommy is totally crazy for those nuts, but she doesn’t have to pay quite so much for them. She might though if she had to, trust me it is a bad addiction of hers.

    Loveys Sasha

  33. 2browndawgs says:

    I guess I could eat all the Oreos I want because they are often on sale here, but alas, I don’t care for them. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.